Na co si dát pozor při plánování elektroinstalace
Není nic horšího, než předělávat už hotovou elektroinstalaci jen proto, protože jste si neuvědomili, že nemáte dostupnou zásuvku pro televizor nebo lampičku. Je tedy dobré dopředu naplánovat umístění nábytku, elektrospotřebičů a samotných zásuvek a vypínačů.
Pokud budete dělat novou elektroinstalaci nebo předělávat tu stávající, je potřeba se řádně připravit. Pomůže vám to předejít nepříjemným situacím. I když tuto práci přenecháte odborníkům, je dobré znát alespoň základy. Můžete se tak třeba lépe připravit na spolupráci s projektantem elektro a elektrikáři.
Dvakrát měř, jednou dělej elektroinstalaci
Dejte si tu práci a najděte si čas pro zevrubné plánování. Pokud budete mít už hotové podlahy, omítku a kuchyňskou linku a pak zjistíte, že jste zapomněli umístit nad kuchyňskou linku zásuvky, budete mít chuť vytrhat si vlasy. Nikdo nechce sekat do čerstvě dokončené omítky. Pokud to ale neuděláte, nebudete mít kam zapojovat drobné spotřebiče jako třeba mikrovlnku, rychlovarnou konvici, mixér aj.
Z toho plyne jedna zásadní věc. Při plánování elektroinstalace byste už měli mít alespoň rámcovou představu o podobě interiéru. Rozmyslete si tedy včas, jak chcete, aby váš dům/byt uvnitř vypadal a jak by měl být vybaven. Myslete na to, kam umístíte televizor, kolik chcete mít v kuchyni spotřebičů, kde budete mít noční stolky s lampičkami, kam dáte počítač (u něj chcete určitě více zásuvek a také kabel pro internet) atp. O správné rozdělení na jednotlivé okruhy, správný návrh ochran dle platných předpisů, nebo výběr vhodného rozvaděče, se pak postará projektant elektroinstalace, kterého si přizvete ke spolupráci na vašem projektu.
Umístění zásuvek
Zásuvky se standardně umisťují 30 cm od podlahy a 15 cm od rohu. Toto je pouze obecné doporučení, nicméně je užitečné se ho držet. Umístění zásuvek (i vypínačů) totiž logicky ovlivní umístění příslušných kabelů ve zdi. Pokud je tedy umístíte podle nepsaných pravidel, usnadníte si tím práci při případné rekonstrukci. Také to oceníte, pokud budete později vrtat do zdi a nebudete si jistí, jestli náhodou nenarazíte na kabel.
Pamatujte na ochranné elektroinstalační zóny v koupelně. Umístit zásuvku v těsné blízkosti vany rozhodně není dobrý nápad a ani to není povolené. Měli byste mít už rozvrženo, kde budete mít vanu či sprchový kout, kde koupelnový nábytek a kde budete zásuvky nejvíce potřebovat.
V kuchyni nezapomeňte na zásuvky nad kuchyňskou deskou, ke kterým budete připojovat mikrovlnku či třeba rychlovarnou konvici. Pamatujte na to, že spotřebiče s vysokým příkonem (jako je například sporák, pračka nebo sušička) musí mít samostatný jištěný obvod.
Umístění vypínačů
Vypínače by měly být 115 cm nad podlahou a 15 cm od rohu místnosti. Stejně jako u zásuvek ale můžete zvolit v případě nutnosti jiné umístění. Pamatujte ale na to, aby vypínače rozmístěny logicky a abyste je dokázali nahmatat intuitivně i poslepu. Ještě lepší řešení jsou čidla pohybu a přítomnosti, která spustí světla sama, jakmile vás zaregistrují v místnosti. To je jednak mnohem pohodlnější, než po tmě nahmatávat vypínač, a zároveň je to i úspornější, takže ušetříte za účet za elektřinu. Tam kde není možné natáhnout kabelové vedení, můžete využít bezdrátové vypínače.
Myslete také na rozmístění nábytku, který by vám pochopitelně neměl zakrývat ani vypínač, ani zásuvky.
Nezapomeňte vybrat správný design
Naplánovat si interiér dopředu má ještě jednu velkou výhodu. Můžete s ním sladit styl zásuvek a vypínačů. Hager nabízí širokou škálu zásuvek a vypínačů různých tvarů a z různých materiálů. Pohodlně si tak najdete produkty, které vašemu interiéru dodají správný „šmrnc”. Pokud například máte rádi klasický či retro styl, mohou vás oslovit kulaté vypínače a zásuvky z porcelánu nebo skla (ty mimochodem najdete i ve vile Tugendhat). Pokud naopak chcete mít byt v moderním stylu, oceníte minimalistické provedení a design založený na hře jednoduchými tvary.