Není vypínač jako vypínač
Přemýšleli jste někdy o tom, jestli se vypínače, které navenek vypadají stejně, v něčem liší? Proč jedním musíte světlo zapnout i vypnout, jiný dokáže po čase zhasnout sám, a proč je k jednomu svítidlu někdy připojeno více vypínačů? Jestli vám tyhle otázky ani po zhasnutí nedají spát, máme pro vás jako odpověď přehled nejčastějších typů vypínačů.
Jednopólový spínač (spínač č. 1)
Asi nejtypičtější druh vypínače, který z jednoho místa ovládá jedno svítidlo. V jedné poloze jsou kontakty rozpojené a světlo je zhasnuté, ve druhé se pak kontakty propojí, obvod se uzavře a světlo svítí.
Střídavý přepínač (spínač č. 6)
Někdy také nazývaný schodišťový spínač pro jeho časté použití na schodištích. Má jeden společný přívod, ale dva vývody, které střídavě připojuje. Dvojice takových spínačů se používá tam, kde potřebujeme jedno svítidlo (sadu svítidel) ovládat ze dvou míst – nejčastěji z obou konců chodby nebo nad a pod schodištěm.
Sériový přepínač (spínač č. 5)
Také nazýván lustrový spínač. Jde o zdvojený spínač č. 1, který má jeden přívod, ale dva na sobě nezávislé vývody a dělenou klapku (je tedy „dvojitý”). Používá se tam, kde z jednoho místa chceme ovládat dvě světla – typicky třeba lustr se dvěma žárovkami nebo dvěma sadami žárovek.
Křížový přepínač (spínač č. 7)
Zařazuje se mezi dvojici střídavých (schodišťových) přepínačů a je využíván ke spínání jednoho obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa. Používá se, pokud chceme světlo na chodbě ovládat z více než ze dvou míst. Pak musíme mezi vypínače č. 6 zařadit právě jeden nebo více křížových vypínačů č. 7.
Dvojitý přepínač střídavý (spínač č. 6+6 nebo 5B)
Slouží k ovládání dvou obvodů ze dvou míst. Použijeme jej ve chvíli, kdy chceme ovládat dvě světla ze dvou míst. Na jedné straně chodby jednou klapkou spínače č.6+6 rozsvítíme jedno světlo a druhou klapkou druhé světlo. Na druhé straně chodby zase jednou klapkou zhasneme první světlo a druhou klapkou druhé světlo.
Pro ideální výběr vypínačů, doporučujeme využít Hager konfigurátor.