„Pokus-omyl” vynechejte
Elektřina není legrace, a když se udělá špatně, může jít o život. Pokud nemáte vzdělání nebo zkušenosti v oboru, raději elektroinstalace v domě, bytě, nebo kdekoli jinde přenechejte odborníkům, a to i například výměnu zásuvky nebo vypínačů. Co naopak můžete vzít plně do svých rukou, je design (svítidel, přístrojů, ale třeba i vypínačů), návrh rozmístění spotřebičů a zásuvek, nebo třeba druh svítidel. Vyplatí se vyhradit si na tuto činnost delší čas a říct si, jaké činnosti chcete v jakých částech vašeho bytu či domu provozovat. Jen tak se nestane, že budete mít někde nedostatek zásuvek, nebo že vám na některých místech budou chybět úplně.
Návrh je základ
Aby do budoucna vše kolem elektroinstalace fungovalo tak, jak má, je potřeba mít vypracovaný kvalitní návrh. Projektant by do něj měl zahrnout mimo jiné i rozmístění zabudovaných zařízení a spotřebičů, takže si určitě vyhraďte čas na jeho dobré promyšlení.
Pryč s hliníkem
Ve většině starých bytů či domů najdete staré rozvody s vodiči s hliníkovým jádrem. Tento materiál už ovšem dnešní normy nepovolují. Hliník se totiž tlakem deformuje, dochází k jeho zahřívání, křehnutí, a po určité době se začne rozpadat, což může způsobit požár. Má také větší odpor než dnes používané měděné vodiče a snadněji oxiduje. Pokud tedy zvažujete rekonstrukci staršího domu nebo bytového jádra, výměna takových vodičů by měla být její součástí.
Postupné budování
Rozvody se během stavby či rekonstrukce budují postupně. Už na hrubé stavbě proto můžete vidět do zdí instalované vodiče a zkontrolovat, jestli opravdu vedou tam, kde jste je chtěli mít. Následně se do zdí osazují a propojují „krabice” (tedy vnitřek zásuvek či vypínačů). Až ve chvíli, kdy jsou zdi pokryté omítkou a máme vymalováno, osazujeme zásuvky, vypínače nebo svítidla.
Fotit a fotit
Pokud máte možnost, tak během stavby nebo rekonstrukce veškerou elektroinstalaci (a koneckonců i další rozvody) důkladně nafoťte, a to ať už stavíte sami, nebo stavbu jen chodíte kontrolovat. V případě jakýchkoli prací v bytě či domě (opravy, bourání příčky, vrtání do stěn) pak stačí sáhnout do galerie a podívat se, kde jsou v dané místnosti rozvody uloženy. Nehrozí tak, že poškodíte kabel třeba během jednoduchého přivrtávání poličky.
Pozor na koupelny
Jestli někde představuje chybně provedená elektroinstalace největší nebezpečí, pak je to v koupelnách. Kvůli vyšší vlhkosti a odstřikující vodě je v nich proto nutné řídit se přísnějšími předpisy. Zásuvky musí být v předepsané výšce a vzdálenosti od vany a vodovodních kohoutků a svá pravidla mají i svítidla. Ty pořizujte s označením IP a číslem, které určuje, do jaké zóny v koupelně jsou určena. Žádné spínače ani zásuvky nesmí být ve vnitřním prostoru vany či sprchového koutu a v tzv. umývacím prostoru, který je daný šířkou umyvadla a vede od podlahy až ke stropu.
Důvěřuj, ale prověřuj
Elektroinstalace je doslova mozkem vašeho domu. Když nepůjde elektřina, nebude fungovat prakticky nic. I když je pro laika těžké odbornou práci zkontrolovat, a i když předpokládáme, že elektrikáři svou práci vzhledem k její důležitosti dělají svědomitě, doporučujeme ještě před zakrytím rozvodů omítkou projít celou stavbu s elektrikářem a nechat si vše ukázat a vysvětlit. To, co na vlastní oči vidíte, si často zapamatujete mnohem lépe, než výkresy v projektu.
Nezapomínat na nábytek
I nábytek občas potřebuje přívod elektrické energie. Pokud plánujete například větší zabudované skříně, šatnu, bar nebo osvětlenou knihovnu, počítejte s přívody k nim už v projektu. Jen tak následně nebudete muset dělat kompromisy, co se vybavení domácnosti týče.
Kabely v zemi
Kabely samozřejmě najdeme (a potřebujeme) nejen ve stěnách, ale i v zemi, např. u rozvodů od „kapličky” k domu. V takovém případě by měly být uloženy do výkopu zbaveného všech kamenů a dalších předmětů v hloubce alespoň 70 cm. Existují speciální kabely přímo určené k instalaci pod zem, měly by být ale zároveň opatřeny i ochrannou trubicí (tzv. chráničkou). Chránička může být v červené barvě, zhruba 20-30 cm nad kabel se ale i tak umisťuje ještě výstražná červená fólie, která vás v případě výkopů na pozemku včas upozorní na nebezpečí jeho poškození.
Revizní zpráva
I když výrobce dokládá, že je jeho výrobek bezpečný, neznamená to, že sestava a zapojení několika výrobků ve vašem rozvodu elektřiny bude bez chyby. Revizní zpráva je tak jakýmsi vysvědčením pro vaše elektroinstalace, že jsou v pořádku a odpovídají projektu. S dobrým vysvědčením (tedy s vystavenou revizní zprávou) můžete postoupit dál – je nutná například pro jednání s úřady nebo s distributorem elektrické energie. Stejně tak ji potřebujete i ve chvíli, kdy budete muset řešit pojistné události.
Normy pro elektroinstalace se mění a samotné prvky stárnou, proto revizní zpráva nepřichází na řadu jen po samotném dokončení elektroinstalací. Obecně platí, že by měl revizní technik váš dům či byt zkontrolovat alespoň jednou za pět let.